Przyrodniczy konkurs Akademii Misia Haribo został rozstrzygnięty.
Bajka nagrodzona dwukrotnie!
W maju 2009 grupy "Pszczółki" (obecnie "Gumisie") oraz "Skrzaty" (obecnie"Jeżyki") wzięły udział w V edycji konkursu Akademii Misia Haribo, w której zadaniem dzieci było przygotowanie dziennika obserwacji wybranego aspektu przyrody. W konkursie udział wzięło blisko 400 przedszkoli z całej Polski. Zadaniem tej edycji konkursu, zatytułowanej „Przyrodniczy dziennik przedszkolaka”, było przeprowadzenie obserwacji wybranego aspektu przyrody i zaprezentowanie wyników przy pomocy zdjęć i ilustracji obserwacji. Spośród nadesłanych prac wyłoniono 10 zwycięskich placówek – wśród których znalazła się "’Bajka" z Chojnic. Drugie miejsce zajęło 50 przedszkoli z całej Polski i wśród nich znalazła się również druga z wysłanych przez nas prac.
Na potrzeby konkursu Pszczółki przez miesiąc obserwowały życie owadów, począwszy od tych żyjących najbliżej, czyli w przedszkolnym ogrodzie, skończywszy na owadach żyjących w lesie i w środowisku wodnym. Swoje spotkanie z owadami Pszczółki rozpoczęły od nauki rozróżniania owadów spośród innych zwierząt, poznawały budowę, wygląd i zwyczaje korzystając z atlasów przyrodniczych, by następnie poszukiwać owadów w ich środowisku naturalnym.
Aby prowadzić dokładne obserwacje Pszczółki wraz z nauczycielką Barbarą Masłoch-Gatz budowały różnego typu pułapki na owady. Dzięki temu, za pomocą lup, mogły im się dokładnie przyjrzeć i sporządzać "notatki" w postaci rysunków i pięknych prac plastycznych, które załączane były do konkursowego dziennika.
Pszczółki odkrywały również owadzi świat w lesie, nad jeziorem i na łące. W tym celu grupa udała się do Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Dzieci dostrzegły jak wiele różnych stworzeń nas otacza, na które na codzień nie zwraca się szczególnej uwagi i jak wielkie znaczenie mają one dla nich samych, a zwykłe "robaki" stały się dla nich niezwykłymi owadami.
Skrzaty pod czujnym okiem nauczycielki Katarzyny Wojgienicy zajęły się "Historią pewnego drzewa", a dokładnie kasztanowca, rosnącego w pobliżu przedszkola.
Na potrzeby konkursu grupa nawiązała kontakt z leśnikiem z Narodowego Parku "Bory Tucholskie", która nauczyła ich m.in. w jaki sposób obliczać wiek drzewa oraz jak w prosty sposób zmierzyć jego wysokość. Skrzaty poznawały też zwierzęta, które żyją w symbiozie z drzewem oraz poznawały te, które mu zagrażają.
Tematyka konkursu nie była łatwa, jednak jak się okazało, bardzo dla dzieci interesująca. Przedszkolaki żywo reagowały na temat zwłaszcza, że podczas jego realizacji miały okazję do poszerzania wiedzy poprzez liczne eksperymenty. Tematyka pobudzała wyobraźnię i ekspresję twórczą dzieci, a także skłaniała do samodzielnego zdobywania wiedzy i informacji.
Jako laureaci konkursu otrzymaliśmy nagrody w postaci przyrodniczych tablic edukacyjnych, materacy gimnastycznych, magazynów wydawnictwa Media Service Zawada, kubków oraz zegarów ściennych i zeszytów Akademii Misia Haribo.
/BMG/