Historia żółtego kurczątka

Witajcie kochane Skrzaciki

Skrzaciki dzisiaj mamy dla was krótkie opowiadanie.

Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą – kurką i tatą – kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wsakiwać na płot i piać donośnie – kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo. Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesną wiosną, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu. – Pii, pii… pobaw się ze mną, mamo – prosiło. – Ko, ko, ko – gdakała kura, nie mam dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko, ko, ko Wielkanoc już blisko! Pobaw się samo moje Maleństwo. I kura poszła znosić jajka. Kurczątko pobiegło do taty koguta. – Pi, pi… Nudzi mi się…Pobaw się ze mną tatusiu! – Kukuryku! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo Maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie – kukuryku! Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka. – Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee… – Pi, pi… Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta? – Jak to, bee… Nie wiesz? No to posłuchaj: Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat. Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta baby i mazurki. Święta potrzebne są tatusiom, żeby mogli zaczarować jajka w kolorowe pisanki.

Krótka rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanego opowiadania.

Zabawa ruchowa ,,Jajko”:

Potrzebna będzie łyżka – drewniana lub zwykła, i jajko. Uwaga: żeby zminimalizować straty w jajkach, polecam sztuczne! Wyznaczamy start i metę, prosimy dziecko żeby przeniosło jajko na łyżce w taki sposób, aby nie spadło. Żeby nie było tak łatwo i przyjemnie, możemy mierzyć czas, zorganizować wyścig, zaproponować konkretny sposób poruszania się, np. tyłem, bokiem, stopa za stopą, na kolanach, wielkimi krokami, na palcach, na piętach, na bokach stóp, dołożyć przeszkody na które nie wolno nadepnąć, zawiązać oczy, z jajkiem między kolanami itd. Dziecko powinno starać się przez całą trasę trzymać wyprostowaną rękę.

„WIOSNĄ RZEŻUCHA – zadanie dla dzieci Wyhodujcie swoją rzeżuchę.

CIEKAWOSTKI Czy wiecie, że rzeżucha dodawana do potraw wzmacnia włosy i paznokcie. Ma również działanie odmładzające. Przemywanie skóry sokiem z rzeżuchy pomaga pozbyć się pryszczy. Wyrośniętą rzeżuchę ścina się nożyczkami i dodaje do: zup, sosów, kanapek, sałatek, surówek, past jajecznych, twarożku i masła. Nie potrzeba wtedy dodawać soli i innych przypraw. Zalecana porcja to 3−4 łyżeczki rzeżuchy dziennie. Ma pikantny, intensywny, ostry smak, co nie każdemu może się spodobać, ale warto się do niego przekonać, bo rzeżucha dostarcza organizmowi cennych składników.

JAK TO ZROBIĆ Do zasiania rzeżuchy będziesz potrzebował: plastikowy kubeczek, kawałek waty i pół kubeczka wody. Należy ułożyć grubą warstwę waty do kubeczka i nasypać nasiona rzeżuchy równomiernie na wacie, następnie podlać wodą z kubeczka i ustawić swoje uprawy na parapecie. Każdego dnia podlewaj i obserwuj zmiany

 

Karty pracy

5e20039d37185f6fd442284651ad2959 9698eab72ee2870949782c64d7d53b76

 

Skrzaciki pochwalcie się swoimi pracami. Czekamy na zdjęcia