Skrzaciki

Witajcie kochane Skrzaciki!

Zajmiemy się teraz tematyką naszej planety Ziemi.

Wysłuchajcie opowiadania „Gdzie trafiają śmieci?” M. Tokarczyk:
Czy zastanawialiście się drogie dzieci, gdzie znikają z Waszych domów śmieci? Mały Michał, który w domu odpady segregował, kiedyś pytanie takie swojej mamie zadał. Mama Michała, długo nad odpowiedzią się nie zastanawiała…
Po chwili tak mu odpowiedziała:
– Michałku, śmieci do różnych miejsc trafiają, tak jak u nas w domu do różnych koszy je domownicy wrzucają. W poszczególne dni obok domu naszego, wielka śmieciarka podjeżdża i śmieci w kolorowych workach zabiera.
W poniedziałki do śmieciarki trafiają worki czerwone co metal skrywają oraz worki żółte, a co do nich wrzucamy? Oczywiście plastikowe butelki i torebki jednorazowe. Również tego dnia zielone worki są zabierane, co szklane rzeczy tam wrzucamy. Śmieciarka, która zbiera posegregowane odpady z pojemników wrzuca je do trzech osobnych komór, aby się nie pomieszały. Do każdej z nich trafia inny rodzaj odpadów. Następnie śmieci w drogę wyruszają i do sortowni trafiają. Tam na wielkich taśmach są segregowane na duże i małe, niektóre są zgniatane, a inne prasowane. Ważne jest to, że wszystkie są później na nowo wykorzystywane. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy śmieciarka przyjeżdża po niebieskie worki wypełnione papierem oraz makulaturą. Te śmieci również przejdą recykling.
Dzięki temu, że segregujemy odpady w domu szybciej i efektywniej można odzyskać surowce wtórne. W sortowni dokładniej segregowane są odpady. Inny jest plastik z butelek, inny z reklamówek, do czego innego można wykorzystać tekturę, a do czego innego gazety. Takie sprasowane surowce wtórne z sortowni transportowane są do recyklingu, gdzie na nowo zostaną wykorzystane. Na przykład odpady szklane trafiają do hut szkła, gdzie po umyciu są przetopione. Z otrzymanego szkła produkuje się nowe opakowania szklane.
Są również odpady nienadające się do przetworzenia, które odbierane są od nas w środy. Można je spalić w spalarni odpadów lub wyrzuca się je na specjalnie przygotowane wysypiska. Spalarnie powinny być wyposażone w specjalne filtry uniemożliwiające przedostanie się do powietrza i gleby niebezpiecznych substancji. Paląc w takich spalarniach śmieci uzyskujemy energię cieplną, która może ogrzewać wodę oraz mieszkania w blokach.
Teraz Michałku wiesz, co dzieje się ze śmieciami. Większość z nich można na nowo wykorzystać, dlatego tak ważne jest segregowanie odpadów w domu.

Pytania do tekstu:

– Nad czym zastanawiał się Michał?

– Jak nazywa się wóz, który odbiera śmieci?

– W jakie dni odbierała śmieciarka worki ze śmieciami?

– Gdzie trafiają śmieci?

Do opowiadania można wykorzystać plansze:

Bioodpady Metal Odpady zmieszane Papier Plastik Recykling Sortownia Spalarnia Szkło Śmieciarka Wysypisko

Wykonaj kartę pracy:

Rysuj po śladzie, a następnie pokoloruj kosz:

Karta pracy 1

A teraz zachęcam do wykonania plakatu. Będziecie potrzebować:

– kolorowych gazet

– szablony koszy wycięte z kolorowego papieru

– duża kartka, na której należy przykleić  kosze w różnych kolorach

– klej i nożyczki

Zadaniem dziecka jest odszukanie w kolorowych gazetach produktów, które wyrzucane są do kosza w odpowiednim kolorze. Następnie wycinamy je i  naklejamy na kosze, a kosze przyklejamy na dużą kartkę.

Powodzenia i miłej zabawy 😀

Czekam na Wasze zdjęcia, które proszę przesyłać na adres pocztowy beata602@wp.pl